Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki ve derin dokularındanki renkelenmeye sebep olan yabancı maddelerin dişlerden uzaklaştırılması sonucu diş renginin açılmasıdır. Diş beyazlatmada alınacak sonucu etkileyen faktör; beyazlatma ajanın ( karbamit peroksit veya hidrojen peroksit ) uygulama miktarı, uygulama süresi ve ajan yoğunluğudur. Diş beyazlatma işlemlerinden önce mevcut lekelenme ve diş taşlarının temizlenmesi beyazlatma başarısı için önemlidir.

Dişler Neden Renklenir?

– Yaşamın doğal bir parçası olarak dişlerde renklenme kaçınılmazdır.
– Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi.
– Küçük yaşlarda antibiyotik kullanımı.
– Kanal tedavisine bağlı olarak meyadana gelen renk değişikliği.
– Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme.

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Beyazlatma işleme sırasında dişin derin dentin dokusundaki renklenmeye sebep olan yabancı maddelerin uzaklaştırılması için kullanılan ajanlar hassasiyete sebep olabilir. Beyazlatma sırasında diş etleri iyi korunmazsa diş eti tahriş olabilir.
Diş beyazlatma sonucu ortaya çıkan hassasiyet ve dişeti yaralanmaları geçici olup 48-72 saat içerisinde azalarak ortadan kalkar. Diş beyazlatma işlemi diş hekimlerinin kendilerine de uyguladığı bir estetik diş tedavisi yöntemidir.

Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır?

Dişler beyazlatma işlemi sonrasında dişler tekrar renk değiştirir. Renklenmeye sebep olan etkenlerden ne kadar uzak durulursa beyazlatma o kadar uzun süreli devam edecektir. Genellikle 6 ay – 1 yıl beyazlatmanın etkileri devam etmektedir. Ofis tipi beyazlatma sonrası evde yapılacak aylık ev tipi beyazlatmalar ile süre uzatılabilir.

Ofis Tip Beyazlatma Nedir?

Diş hekiminin kliniğinde uyguladığı beyazlatma yöntemidir. Hekim kontrolünde olduğu için, diş eti koruyucuları uygulandıktan sonra yüksek yoğunluklu beyazlatma ajanları kullanılabilir böylece daha etkili sonuçlar alınabilir.

Evde Uygulanan Diş Beyazlatma Etkili Midir?

Son dönemlerde oldukça popüler olan ev tipi beyazlatma internetten yapılan beyazlatma satışları ile birlikte oldukça artmış durumdadır. Ancak ev tipi beyazlatma, hastaların dişlerine ve dişetlerine zarar vermemesi için düşük yoğunlukta beyazlatma ajanı içermektedir. Eğer dişlerinizde renklenme miktarı çoksa ve/veya diş yüzeyinizde diş taşı, plak var ise zaten düşük yoğunlukta olan beyazlatma ajanı etki edememektedir. Böylece ev tipi beyazlatmalar başarısız olarak nitelendirilir.
Öneri : Ev tipi beyazlatma işlemleri, ofis tipi beyazlatma işemlerinden sonra beyazlatma süresinin uzatmak için uygulanabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Oluşan Renklenmeler Tedavi Edilebilir Mi?

Kanal tedavisi sonucu oluşan renklenmeler dişin dolgusu kaldırılarak diş içine tekrarlayan beyazlatma ajanlarını uygulaması sonucunda tedavi edilebilir.

Dişlerim Beyazladıktan Sonra Dikkat Etmem Gereken Hususlar Nelerdir?

Beyazlatma işlemi sonrası özellikle ilk iki hafta çay, kahve, şarap gibi renkli; kola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.

EnglishGermanTurkish