Diş Eti (Pembe) Estetik

Gülüş estetiğinde “Pembe Estetik” olarak adlandırdığımız “Diş Eti Estetiği” tedavinin temeli sayılabilir. Sağlıklı, bembeyaz ve sıralı dişlere sahip olmak mükemmel bir estetik gülüş için yeterli değildir. Bu dişler ile sağlıklı diş etleri uyum içinde olmalıdır. Tüm estetik uygulamalarda amaç kişiye yakışanı bulmak olmalıdır. Bu durum çürüklü, renklenmiş dişlerle başarılamayacağı gibi iltihaplı, mor renkli, kanayan diş etleri ile de sağlanamaz. Tedaviler bütünsel olarak düşünülmelidir.
Estetik bir gülüş tasarımı için, dudak ve dişlerle uyumlu, simetrik ve sağlıklı diş etleri görüntüsünden bahsetmek gerekir.
Pembe estetikteki amaç, diş etinde iltihabi bir durum varsa önce onun tedavisi sonrasında asimetrik diş eti seviyelerinin düzeltilmesidir. Gülerken diş etlerinin seviyeleri ve simetrik görünmeleri oldukça önemlidir. Diş etlerindeki düzensizlikler, güldüğünde fazla gözüken diş eti olması, diş eti çekilmesi nedeniyle fazla uzamış gözüken diş boyu, diş eti büyümeleri gibi durumların düzeltilmesiyle estetik bir görünüm kazanılabilinir.
Dudak konumlandırma (Lip repositioning), gingivektomi – gingivoplasti, kron boyu uzatma(flapli) tedavi için uygulanabilecek yöntemlerden bazılarıdır. Bu yöntemler uygulanırken biyolojikl aralığa dikkat edilmeli ve uzman bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.
Sadece diş etlerine müdahale etmek yeterli olduğunda çoğunlukla “Lazer” tercih edilmektedir. Ama daha ileri seviye bir düzenleme gerekli ise diğer cerrahi tedavi yöntemleri de yapılmaktadır.

EnglishGermanTurkish